Po co portret?

Powodów, dla których znajdują się chętni na portret jest wiele. Kiedyś były symbolem statusu, wizerunkiem znaczącego członka rodu, czy pamiątką dla rodziny i potomków. Dziś pełni parę dodatkowych funkcji. 

Czasem „sprzedaje” – wspiera kreowanie pożądanego przez portretowaną osobę wizerunku.

Kiedy indziej przybiera postać portretu osobistego czy psychologicznego, odzwierciedlającego stan emocjonalny portretowanej osoby, wykorzystywanego do wielu różnych celów.

Bywa sztuką, czyli elementem artystycznej kreacji przy pomocy światła, kompozycji, gdzie równie ważny stają się klimat, estetyka i artystyczny efekt, a nie sama postać.

Ale bywa też po prostu zabawą wszystkimi powyższymi.

Dobry portret przyciąga uwagę widza i wywołuje zaciekawienie.
Kim i jaka jest sportretowana osoba? Co przeżywa? Czego doświadcza?
Pokazuje cechy, wywołuje wrażenia, pobudza do myślenia.

Portrety, które powstają we współpracy ze mną to nie tylko pokazanie ludzkiej twarzy czy sylwetki. To nie tylko “kronika”. To raczej próba spotkania z fotografowaną osobą i powiedzenia o niej czegoś więcej. Z szacunkiem do tego, co chce pokazać światu.

Dlaczego ze mną?

Oprócz oczywistych kompetencji zawodowych, zapewniam:

  •  przyjazną współpracę w bardzo dobrej, komfortowej atmosferze. Gotowość do stanięcia przed obiektywem wymaga otwartości i czasem wręcz odwagi w pokonywaniu wewnętrznych zahamowań. Towarzyszę Ci w tym procesie uważnie i z szacunkiem dla Twoich granic.
  • ciekawe doświadczenie i wspomnienia. Zachęcam do poczytania opinii osób, które już ich doświadczyły.
  • wspólne, pogłębione przygotowanie do sesji. To ważne abyśmy wspólnie wiedzieli nad jakim efektem pracujemy i co chcemy osiągnąć.
  • profesjonalną komunikację i obsługę przed, w trakcie i po zdjęciach. Od pierwszego kontaktu jestem do Twojej dyspozycji, odpowiadam na wszelkie pytania bądź wątpliwości.
Współpraca ze mną to nie tylko na po prostu tzw. dobre zdjęcia (choć samo określenie “dobre” jest względne). To również ciekawe doświadczenie, uśmiech i luz podczas sesji.

Jaki?

To oczywiście zależy od celu. Ustalamy to w fazie przygotowań przed sesją.
Może być jeden z opisanych powyżej, pamiątka, prezent dla rodziny i znajomych, ale może to być po prostu zabawa, spróbowanie „jak to się robi?” Z ciekawością dla efektu końcowego.

Jak?

Zwykle najciekawsze efekty osiągniemy, gdy poświęcimy czas na wspólne, dobre przygotowanie się. Rozmawiając poznajemy się. I często okazuje się że cele zaczynają ewoluować, dzięki rozmowie pojawiają się inspiracje, “tropy”, ścieżki, którymi później w czasie sesji podążamy.

Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek pytania, pisz, dzwoń, postaram się na wszystkie odpowiedzieć – Kontakt

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia.

Robert Pastryk

Sesja z Robertem była moją pierwszą w życiu sesją u profesjonalnego fotografa. Decyzji nie żałowałam – Robert potrafił sprawić, że cała sesja była bardzo „na luzie”, naturalna i przyjazna. I ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że całkiem fajnie na tych zdjęciach wyglądam. Wykorzystałam je zawodowo – w związku ze zmianą stanowiska akurat potrzebowałam nowego zdjęcia profilowego. Dzięki Robert, mam nadzieję, że uda nam się umówić kolejny raz, na sesję rodzinną!
Anita Ryng
Dyrektorka ds. Komunikacji w IKEA Polska
Sesję będę wspominać przez długie lata, nie tylko ze względu na cudowne zdjęcia ale również dlatego, że Robert to wspaniały człowiek. Dzięki rozmowie „co i jak” zapomina się o całym stresie i przez całą sesję panuje przyjazna, wesoła atmosfera. Polecam z całego serca współpracę z Robertem.
Natalia Cała
Studentka, UŁ
Robert jest bardzo rzetelnym portrecistą. Kilka godzin sesji to poszukiwanie w komforcie rozmowy. Jest czas na założenie kolejnych masek i ich zrzucenie. Cierpliwość przynosi niesamowite efekty. Warto spróbować, jeśli ktoś potrzebuje zaskakującego portretu.
Grzegorz Łoszewski
Scenarzysta
Praca z Robertem była bardzo przyjemna, wesoła i sprawna. Świetnie przygotowany zestaw informacji przesłany przed spotkaniem pozwala zastanowić się nad wymarzonym efektem i przygotować do sesji. Bardzo polecam, także osobom, które na co dzień nie mają do czynienia z aparatem.
Natalia Mętrak-Ruda
Tłumaczka, dziennikarka