7 rzeczy do zadbania przez Firmę – zdjęcia biznesowe tzw. headshot

  • zdjęcia biznesowe – o jakie zdjęcia chodzi?
  • sesja firmowa, zdjęcia korporacyjne – specyfika
  • jak zrobić sesję biznesową w firmie?

Odpowiadam poniżej!

Zdjęcia biznesowe

Zdjęcia biznesowe to oczywiście gatunek znacznie szerszy, bogatszy, ale na potrzeby tego wpisu skupię się wyłącznie na typowych tzw. headshot’ach czy mówiąc potocznie po polsku – “główkach”.

zdjęcia biznesowe sesja biznesowa jak przygotować się 01
Typowy tzw. head shot

Są to zdjęcia przeznaczone na przykład do firmowego intranetu, na stronę internetową, prezentację zespołu kancelarii prawnej czy agencji nieruchomości. Czasem przydają się w “stopkach” maili lub komunikatorach online.

Jak wspomniałem, gatunek ten jest znacznie szerszy. Mogą to być również zdjęcia biznesowe typu lifestyle niewielkich grup pracowniczych, zdjęcia ze spotkań, podczas pracy, kadra kierownicza w otoczeniu biznesowym, typowe zdjęcia portretowe.

Sesja biznesowa typu headshot – specyfika

Fotografujemy kilkanaście, kilkadziesiąt a czasem nawet setki osób w środowisku biznesowym, z ograniczeniami czasowymi i wielością innych obowiązków. Teoretycznie na samo zdjęcie wystarczy kilka minut. W praktyce jednak, aby dobrze zrobić takie zdjęcia trzeba przyjąć średnio 10-15 minut na osobę. 

Aby sesja biznesowa przebiegła sprawnie, niezbędna jest więc doskonała organizacja i przygotowanie wszystkich zaangażowanych stron. Zespołu odpowiedzialnego za zdjęcia biznesowe (fotograf, makijaż, asysta), ale też działu HR lub marketingu (które zwykle odpowiadają za sesję) oraz oczywiście zespołu, który ma być fotografowany. 

Zdjęcia są powtarzalne, identyczny kadr, to samo tło i oświetlenie. Wiele osób, każda po 1-2 zdjęcia.

Retusz zdjęć raczej podstawowy (choć precyzyjny), zwykle bez konieczności ingerencji  w sylwetkę i cerę fotografowanych osób. Czasem wykonuje się drobne poprawki ubrania (np. fałdy na bluzce czy marynarce).

Przy tylu zaangażowanych stronach i osobach, pojawia się kilka absolutnie niezbędnych elementów do dopilnowania po stronie Firmy. Bez nich trudno będzie dobrze całość przeprowadzić.

1.  Dedykowana osoba po stronie Firmy

Dobrze, jeśli już ma doświadczenie w podobnych projektach, ale nie jest ono niezbędne. Jej zadaniem jest skoordynowanie wszystkich elementów po stronie Firmy oraz komunikacja z fotografem. Koniecznie powinna być obecna w dniu sesji lub dniach (jeśli jest to przedsięwzięcie kilkudniowe).

2. Zarezerwowana przestrzeń na sesję

Zwykle sala konferencyjna z możliwością usunięcia mebli, wskazane przynajmniej 3 x 4  m wolnej przestrzeni (minimum), więcej oczywiście ułatwia pracę. Może być również wydzielona przestrzeń w lobby, duży korytarz, okolice recepcji itd, ale tu trzeba się liczyć z ruchem osób postronnych. Nie tylko rozpraszają fotografowane osoby, odbierają prywatność, ale przy małych przestrzeniach mogą po prostu potknąć się o kabel, potrącić statyw itd. A więc – tylko jako ostateczność, pierwszy wybór to sala konferencyjna.

Lepsze są pomieszczenia jasne. Ściany białe lub blisko. Unikamy dużych ilości mocnych barw (np wyrazista niebieska ściana tuż przy planie, czerwone wykładziny itd). 

Jeśli sesja ma być kontynuowana następnego dnia, dobrze jest zostawić część sprzętu (tło, statywy, lampy) na planie, aby nie ustawiać wszystkiego ponownie. A więc dostęp osób postronnych w międzyczasie – nie.

3. Mały stolik, np. pod rzutnik lub podobny

Nie duży stół konferencyjny na środku, chyba, że nie przeszkadzający, przesunięty pod ścianę. Potrzebny do ustawienia laptopa, na który są zrzucane zdjęcia podcza sesji.

4. zdjęcia biznesowe – wytyczne dotyczące ubioru

sesja biznesowa jak przygotować się 02
Przykład outfitu biznesowego, ale nie 100% „formal”

Osoba odpowiedzialna za sesję po stronie Firmy powinna zadbać o przesłanie wytycznych dotyczących ubioru wszystkim fotografowanym osobom na kilka dni przed sesją. Nie chodzi o to, żeby wszyscy ubrali się w firmowe barwy, ale pewien styl, w szczególności, jeśli Firma na zdefiniowany dress code. Zdarzyło mi się, że prezes firmy fotografował się w eleganckiej marynarce bez krawata… a jeden z jego podwładnych w pięknym stylowym czerwonym krawacie. Problem? Być może tak, jeśli te zdjęcia będą później “wisieć” w internecie obok siebie. O drobiazgi trzeba zadbać. Przykłady typowych outfitów podczas sesji biznesowych możesz znaleźć tu

5. Lista osób z “okienkami”, kiedy mają pojawić się na sesji

Mimo sporządzenia takiej listy niemal zawsze ktoś ma pilnego “calla” lub rozchorował się. Osoba odpowiedzialna za sesję (punkt 1!) musi mieć możliwości interwencji, przesuwania, kontaktowania się z następnymi osobami. W ten sposób można uzupełnić puste “okienka”, nie tracąc czasu i mając go w zapasie na ewentualnie dalsze “nieregularności”.

6. Miejsce parkingowe

Przywozimy na sesję ze sobą nieco sprzętu. To nie tylko plecak, a w nim aparat, ale często kilka lamp, tło, statywy. Warto zadbać o możliwość podjazdu w miejsce, gdzie zdjęcia będą wykonywane.

7. Zdjęcia biznesowe… ale czas na posiłek 🙂

Przy pracy przez często cały dzień, realizując dla Was zdjęcia biznesowe, mój Zespół też musi mieć przerwę na posiłek. Lokalny firmowy catering mile widziany ale oczywiście nie niezbędny. W każdym razie warto ustalić czy będzie dostępny, czy też trzeba przynosić lunch ze sobą.

Jeśli zadbasz przynajmniej o powyższe elementy, sesja biznesowa, za którą odpowiadasz, pójdzie gładko a fotografowane osoby będą zadowolone.

Zapytaj teraz!

Interesują Cię zdjęcia biznesowe, portretowe, sesja w prezencie (Łódź i okolice)? Napisz, odpowiadam „od ręki”!

Obserwuj mnie na…

Interesujęce? Udostępnij!