fbpx

SESJA BIZNESOWA – CO PRZYGOTOWAĆ?

Sesja biznesowa - co przygotować?

7 rzeczy, o które musi zadbać firma

   

  Organizacja sesji biznesowej jest ważnym momentem dla każdej firmy. Coraz więcej firm decyduje się na wykonanie profesjonalnych zdjęć, które nie tylko będzie można wykorzystać na stronę internetową czy do firmowych materiałów, ale również staną się świetną okazją do integracji pracowników i uchwycenia unikalnego wizerunku firmy. W poniższym artykule omawiam, czym tak naprawdę jest sesja tzw. korporacyjna oraz jak dobrze się do niej przygotować.

   

  zdjęcia biznesowe – czym jest sesja korporacyjna?

   

  Zdjęcia biznesowe to oczywiście gatunek dość szeroki, jednak na potrzeby tego wpisu skupię się wyłącznie na tzw. headshot’ach czy mówiąc potocznie – „główkach”. Są to zdjęcia przeznaczone np. na stronę www, do firmowych social mediów i materiałów drukowanych.  Czasem przydają się w stopkach maili lub komunikatorach online.

   

  sesja biznesowa łódź 1021

   

  Jak wspomniałem, gatunek ten jest znacznie szerszy. Mogą to być również zdjęcia biznesowe typu lifestyle. Ukazuje się na nich np. spotkania, pracę, typowe biurowe sytuacje. Często przedstawiają one również kadrę kierowniczą, np. w formie zdjęć portretowych i grupowych.


  Aby sesja biznesowa przebiegła sprawnie, niezbędna jest więc doskonała organizacja i przygotowanie wszystkich zaangażowanych stron
  . Przede wszystkim:
  •  zespołu odpowiedzialnego za zdjęcia biznesowe (fotograf, makijaż, asysta),
  • działu HR lub marketingu, które zwykle odpowiadają za sesję

  oraz oczywiście zespołu, który ma być fotografowany. 

   

  SPECYFIKA ZDJĘĆ TYPU HEADSHOT

   

  Podczas sesji biznesowych fotografujemy kilkanaście, kilkadziesiąt, a czasem nawet setki osób w środowisku biznesowym. Należy przy tym liczyć się oczywiście z ograniczeniami czasowymi i wielością innych obowiązków.

   

  Teoretycznie na samo zdjęcie wystarczy kilka minut. W praktyce jednak, aby dobrze zrobić takie zdjęcia, trzeba przyjąć średnio 15-20 minut na osobę.

  Zdjęcia są powtarzalne, kadr jest identyczny, występuje na nich to samo tło i oświetlenie. Każda osoba finalnie otrzymuje po 1-2 zdjęcia.

   

   

  Retusz zdjęć jest raczej podstawowy (choć precyzyjny), zwykle bez konieczności ingerencji w sylwetkę i cerę fotografowanych osób. Czasem wykonuje się drobne poprawki ubrania (np. fałdy na bluzce czy marynarce).

   

   

  Przy tak dużej liczbie zaangażowanych osób, niezbędna jest perfekcyjna organizacja. Na co powinna zwrócić uwagę firma przygotowująca się do sesji biznesowej? Oto 7 najważniejszych porad!

   

  1.  OSOBA Z FIRMY ODPOWIEDZIALNA ZA SESJĘ

  Dobrze będzie, jeśli osoba odpowiedzialna za sesję ma już doświadczenie w podobnych projektach, ale nie jest ono niezbędne. 

  Jej zadaniem jest skoordynowanie wszystkich elementów po stronie firmy oraz komunikacja z fotografem. Koniecznie powinna być obecna na miejscu, w dniu (dniach) sesji.

   

  2. ZAREZERWOWANA PRZESTRZEŃ NA SESJĘ

  Zwykle wystarcza sala konferencyjna z możliwością usunięcia mebli. Wskazane jest min. 3 x 5 m wolnej przestrzeni – im więcej, tym praca będzie łatwiejsza. Do sesji można również wydzielić przestrzeń w lobby, koło recepcji czy na dużym korytarzu – ale tu trzeba się liczyć z ruchem osób postronnych.

   

  Nie tylko rozpraszają one fotografowane osoby, odbierają prywatność, ale przy małych przestrzeniach mogą po prostu potknąć się o kabel, potrącić statyw itd. Tego typu miejsca są więc raczej ostatecznością.

  Zdecydowanie lepsze będą pomieszczenia jasne, niż ciemne. Ściany powinny być białe lub podobne. Unikamy dużych ilości mocnych barw, np. niebieskiej ściany czy czerwonej wykładziny.

   

  Jeśli sesja ma być kontynuowana następnego dnia, dobrze jest zostawić część sprzętu (tło, statywy, lampy) na planie, aby nie ustawiać wszystkiego ponownie. Najlepiej, aby do sali tej pomiędzy sesjami nie miały dostępu osoby postronne.

   

  3. MAŁY STOLIK

  Mały stolik potrzebny będzie do ustawienia laptopa, na który są zrzucane zdjęcia podczas sesji. Nie chodzi tu o duży stół konferencyjny na środku, chyba, że nie będzie on przeszkadzał (np. zostanie odstawiony pod ścianę). Może być to stolik pod rzutnik lub podobny.

   

  4. UBIÓR

  Osoba odpowiedzialna za sesję po stronie firmy powinna zadbać o przesłanie wytycznych dotyczących ubioru wszystkim fotografowanym osobom na kilka dni przed sesją. Nie chodzi o to, żeby wszyscy ubrali się w firmowe barwy, ale o zachowanie pewnego stylu. Jest to istotne zwłaszcza, jeśli w firmie obowiązuje dress code.  

   

  Pamiętam, jak podczas jednej sesji prezes sfotografował się w eleganckiej marynarce bez krawata, a jeden z jego podwładnych w stylowym, czerwonym krawacie… Problem? Być może tak, jeśli te zdjęcia znajdą się później w Internecie obok siebie – trzeba dbać o szczegóły!

   

  sesja zdjęciowa łódź 0193

   

  5. LISTA OSÓB, UWZGLĘDNIAJĄCA „OKIENKA”

  Mimo sporządzenia takiej listy, niemal zawsze zdarza się, że ktoś ma pilnego „calla” lub rozchorował się. Osoba odpowiedzialna za sesję (patrz punkt 1!) musi mieć możliwości reagowania, czyli przesuwania i kontaktowania się z następnymi osobami. W ten sposób można uzupełnić puste „okienka”, nie tracąc czasu i mając go w zapasie na ewentualnie dalsze nieprzewidziane zdarzenia.

   

  6. MIEJSCE PARKINGOWE

  Warto pamiętać, że na każdą sesję przywozimy ze sobą nieco sprzętu. To nie tylko plecak, a w nim aparat, ale często kilka lamp, tło, statywy. Warto zadbać o możliwość podjazdu w miejsce, gdzie zdjęcia będą wykonywane.

   

  7. CZAS NA POSIŁEK

  Przy pracy przez praktycznie cały dzień, mój Zespół też musi mieć przerwę na posiłek. Lokalny firmowy catering jest mile widziany, ale oczywiście nie niezbędny. Warto jednak ustalić to wcześniej, czy będzie on dostępny, czy trzeba przynosić lunch ze sobą.

  Jeśli zadbasz przynajmniej o powyższe elementy, sesja biznesowa, za którą odpowiadasz, pójdzie gładko a fotografowane osoby będą zadowolone!

  Interesujące? Udostępnij!

  Obserwuj mnie na…