fbpx

SESJA ZDJĘCIOWA. ILE ZDJĘĆ WARTO WYKONAĆ?

  Jak dużo zdjęć powinniśmy wykonać podczas sesji zdjęciowej, aby mieć pewność, że uda nam się uchwycić te właściwe momenty? Czy ważniejsza jest jakość niż ilość? A może powinniśmy robić jak najwięcej fotografii, aby mieć „z czego” wybierać?

  Na pytanie, ile zdjęć powinna liczyć sesja zdjęciowa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sesje różnią się chociażby tematyką. Inaczej podejdziemy do sesji korporacyjnej dla dużej firmy produkcyjnej, inaczej do fotografii biznesowej do CV. Jeszcze inaczej do sesji wizerunkowej kancelarii prawnej czy technologicznego startupu. W tym artykule przedstawiam moje obserwacje dotyczące różnych typów sesji.

  ZDJĘCIA KORPORACYJNE, BIZNESOWE, WIZERUNKOWE

  Te 3 gatunki przenikają się, choć różnią celami i charakterem. Jedne skupiają się na spójnym wizerunku firmy, inne bardziej na człowieku, jego środowisku pracy i aktywnościach.

  Podczas sesji fotografuje się najczęściej pracowników pojedynczo, cały zespół lub jego część. Czasem wykonuje się dodatkowo fotografie samego zarządu czy top managementu. Te kadry wykorzystuje się następnie na stronie firmowej lub do stopek w poczcie elektronicznej i komunikatorach.

  W przypadku sesji korporacyjnych mamy często do czynienia z bardzo podobnymi, wręcz identycznymi ujęciami pracowników. Przed aparatem pojawia się sporo osób, nawet do kilkuset. Wykonywane są po 1-2 zdjęcia na tym samym tle, z podobnym oświetleniem. Bywa, że w mniejszych firmach robi się również zdjęcie całego zespołu, co może jednak wymagać zmiany miejsca i oświetlenia. Takie fotografie w mniejszym stopniu służą kreowaniu wizerunku poszczególnych osób, nacisk kładziony jest raczej na spójność i kulturę wizualną.

  W sesjach biznesowych czy wizerunkowych uwieczniane na fotografii bywają też niewielkie grupy w środowisku zawodowym (sala konferencyjna, wspólne warsztaty, praca przy komputerze, w plenerze itd.). W takich sesjach skupiamy się już bardziej na człowieku, czasem pokazując również jego biznesowe otoczenie.

  Finalnie, z tego typu sesji możemy uzyskać równie dobrze kilkanaście, co ponad 100 zdjęć. Wszystko zależy od potrzeb i wielkości firmy.

  PAKIETY – INDYWIDUALNE SESJE BIZNESOWE I PORTRETOWE

  Oferuję 3 pakiety indywidualnych sesji biznesowych i portretowych. Różnią się nie tylko liczbą zdjęć i czasem sesji, ale też liczbą stylizacji, zakresem przygotowań, lokalizacją.

  • Pakiet STARTER: 2 zdjęcia, 1 godzina,
  • Pakiet PREMIUM: 6 zdjęć, 3 godziny (włączając makijaż)
  • Pakiet ELITE: 10 zdjęć, 5 godzin (włączając makijaż)

  Potrafię sobie wyobrazić 30 zdjęć z sesji, pytanie tylko, czy zawsze będą one unikalne? Jestem zwolennikiem jakości i różnorodności, a nie ilości.


  sesja zdjęciowa biznesowa ile zdjęć 02


  W praktyce, dla większości moich sesji indywidualnych oznacza to pakiet PREMIUM, czyli 6 zdjęć, 2 tła, 3 stylizacje, z możliwie różnym oświetleniem i klimatem. Zestaw ten zaspokaja podstawowe potrzeby osoby fotografowanej. Tak wykonane zdjęcia mogą być wykorzystywane:

  • na Linkedin / do CV,
  • w mediach społecznościowych, 
  • w sekcjach „kontakt” i „o mnie” na stronie internetowej,
  • w prezentacjach,
  • na blogu,
  • jako ilustracje do wywiadu lub wypowiedzi,
  • do użytku osobistego.

   

  UWAGA!

  Zastanawiając się nad liczbą finalnych zdjęć, warto wyobrazić sobie, gdzie i jak będziemy je wykorzystywać. Zastanówmy się, czy mając 2 podobne zdjęcia (ten sam outfit, tło, tylko nieco inny układ ciała) będziemy faktycznie wykorzystywać oba? Czy może jednak jedno z nich będzie naszym ulubionym, a drugiego świat nigdy nie ujrzy?

  A może wystarczyłoby tylko jedno zdjęcie? Oczywiście wykonuję czasem i takie mini-sesje. Jeśli jednak budżet i czas pozwalają, proponuję nie ograniczać się do 1 zdjęcia. Dlaczego? Sesji raczej nie powtarza się częściej niż co 6-12 miesięcy. Inwestuje się przecież swój czas, niemałe pieniądze, energię. Nierzadko trzeba też pokonać stres przed obiektywem. Warto wykorzystać okazję i stworzyć choćby niewielki zapas do różnych zastosowań, aby po kilku miesiącach nie okazało się, że wszędzie mamy to samo zdjęcie.

  Zachęcam więc do rozważenia przynajmniej 2 lub 6  zdjęć. Wyjątkiem są zdjęcia korporacyjne, tzw. headshots, o których wspominałem wcześniej.

   SESJA ZDJĘCIOWA TZW. LIFESTYLE

  W przypadku zdjęć lifestylowych najczęściej spotykamy sesje liczące kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt ujęć. Oczywiście wiele zależy od ich charakteru.

  Przykładowo: sesje motoryzacyjne wymagają czasem wyrafinowanego retuszu, a to podnosi koszty. Może więc warto postawić na jakość, a nie ilość? To samo dotyczy sesji firmowych, w których fotografujemy zespół przy pracy, a także reportaży.

   FOTORELACJA Z WYDARZEŃ, KONFERENCJI

  W przypadku relacji z różnego rodzaju wydarzeń, takich jak np. konferencje, uroczystości i inne, dochodzimy często do setek zdjęć. Fotograf musi uchwycić wydarzenie z różnych perspektyw oraz sfotografować możliwie jak najwięcej uczestników, przy różnych czynnościach.

  Przy obróbce takiej liczby zdjęć często wykonuje się jedynie podstawowy retusz, w tym często zautomatyzowany (presety).

   SESJA ZDJĘCIOWA – ILE ZDJĘĆ WYKONUJE FOTOGRAF?

  A ile zdjęć muszę wykonać w trakcie sesji, aby uzyskać te finalne? Typowa sesja biznesowa w moim studio w Łodzi to ok. 200 do 350 klatek.

  Wielu osobom wydaje się, że 300 zdjęć to ogromna liczba. Warto wiedzieć, że część z nich to testy oświetlenia i setup’u. Niektóre mają też wady techniczne (takie jak np. nieznacznie nietrafiona ostrość). Wiele ujęć jest też bardzo podobnych, z minimalnie innym układem głowy, ciała, dłoni. W praktyce więc do wyboru tych finalnych 6-10 fotografii służy nie 300, a 50-80 zdjęć.


  CIEKAWOSTKA

  sesja zdjęciowa biznesowa ile zdjęć 01


  Z mojego wyjazdu do Bangladeszu przywiozłem ponad 8000 zdjęć. Tutaj możecie zobaczyć kilkanaście finalnie wybranych. Natomiast do projektu Autystyczny Dan wykonałem ponad 5000 zdjęć na przestrzeni 6 lat. Ostateczną wersję stanowi wybór ok. 25 zdjęć.

  Jeśli zainteresował Was ten temat, zapraszam do zapoznania się z innymi tekstami na moim blogu lub do kontaktu!

  Interesujące? Udostępnij!

  Obserwuj mnie na…