Sesja zdjęciowa – ile zdjęć?

 • sesja zdjęciowa biznesowa – liczba finalnych zdjęć vs. wykonane podczas sesji
 • sesja korporacyjna
 • zdjęcia ślubne, wydarzenia, dokumentalne?

Odpowiadam poniżej!

Sesja zdjęciowa biznesowa

W dużym skrócie moje sesje studyjne, w szczególności biznesowe, można podzielić na 3 grupy:

 • 1 finalne zdjęcie, do 1 godz., zdjęcie do CV / Linkedin
 • 2-4 finalne zdjęcia, 1-2 godz.
 • 5-8 finalnych zdjęć, 3-4 godz., więcej szczegółów poniżej

Można sobie wyobrazić 30 zdjęć z sesji, pytanie tylko, czy będą one rzeczywiście unikalne? Jestem zwolennikiem jakości i różnorodności, a nie ilości. W praktyce więc, dla większości moich sesji oznacza to 3-4 outfity, 6-8 finalnych zdjęć, w przynajmniej 2 wersjach tła, z możliwie różnym oświetleniem / klimatem. Taki zestaw zaspokaja większość potrzeb np.:

 • Linkedin / CV,
 • media społecznościowe, 
 • sekcja „kontakt” / „o mnie” na stronie internetowej
 • prezentacje, blog, ilustracja do wywiadu lub wypowiedzi
 • plus czasem coś bardziej osobistego.
sesja zdjęciowa biznesowa ile zdjęć 02

Myśląc o liczbie finalnych zdjęć warto dobrze zastanowić się, gdzie, jakie i ile zdjęć będziemy rzeczywiście wykorzystywać. Pomyślmy, czy mając 2 podobne (ten sam outfit, tło, może tylko nieco inny układ ciała) będziemy faktycznie wykorzystywać oba… czy może jednak jedno z nich będzie naszym ulubionym a tego drugiego świat nigdy nie ujrzy?

A może tylko 1 zdjęcie?

Jeśli budżet i czas pozwalają, proponuję nie ograniczać się do 1-2 zdjęć biznesowych. W praktyce, rzadziej zdarzają mi się takie mini-sesje. Wyjątkiem są zdjęcia korporacyjne, tzw. headshots o czym dalej.

Sesji raczej nie powtarza się w ciągu następnych 6-12 miesięcy. Inwestuje się przecież czas, niemałe pieniądze, energię, pokonuje stres. Warto więc wykorzystać okazję i stworzyć choćby niewielki zapas do różnych zastosowań, aby po kilku miesiącach nie okazało się, że wszędzie mamy to samo zdjęcie, w tej samej bluzce czy marynarce.

Zachęcam więc do rozważenia przynajmniej 5+ zdjęć.

Zdjęcia korporacyjne

To sesje, podczas których fotografuje się pojedynczo cały Zespół lub jego część, czasem wykonuje dodatkowo poszerzoną wersję dla zarządu / top managementu. Często to z założenia identyczne kadry przeznaczone do firmowego intranetu, stronę internetową, tzw. stopek w poczcie elektronicznej, komunikatorów.

Czyli dużo osób, nawet do kilkuset, 1-2 zdjęcie/osoba na tym samym tle, z podobnym oświetleniem. Bywa, że w mniejszych firmach wykonuje się również zdjęcie całego Zespołu, co może jednak wymagać zmiany miejsca i oczywiście oświetlenia. Takie zdjęcia w mniejszym stopniu służą kreowaniu wizerunku poszczególnych osób, bardziej chodzi o Zespół, kładzie nacisk na wizualną kulturę i spójność.

Sesja zdjęciowa tzw. lifestyle

Tu już można mówić o kilkunastu – kilkudziesięciu zdjęciach z sesji, choć też wiele zależy od ich charakteru. Np. sesje motoryzacyjne wymagają czasem wyrafinowanego retuszu, a to podnosi koszty! Więc może wówczas warto – znów – postawić na jakość, a nie ilość? To samo dotyczy sesji firmowych (Zespół przy pracy, reportaż itp).

Wydarzenia / konferencje / śluby

Tu dochodzimy do setek. Retusz podstawowy, często zautomatyzowany (presety), za to duża ilość.

Sesja zdjęciowa – ile zdjęć wykonuję?

Ale ile zdjęć trzeba wykonać, aby uzyskać te finalne? Typowa sesja biznesowa w moim studio (Łódź) to zrobionych 200-350 “klatek”, wybierając 6-10 finalnych. Wielu osobom wydaje się, że te 300 zdjęć to ogromna liczba. Część z nich to testy oświetlenia i setup’u. Część ma wady techniczne (np. nieznacznie nietrafiona ostrość). Wiele jest po prostu bardzo podobnych, z minimalnie innym układem głowy, ciała, dłoni. W praktyce więc do wyboru tych finalnych 6-10 służy nie 300, a 50-80 zdjęć.

Z ciekawostek

sesja zdjęciowa biznesowa ile zdjęć 01

Z wyjazdu do Bangladeszu przywiozłem ponad 8000 zdjęć, tu możesz zobaczyć kilkanaście.

A do projektu „Autystyczny Dan” wykonałem ponad 5000 zdjęć na przestrzeni 6 lat, z czego finalną wersję stanowi wybór ok. 25 zdjęć.

Zapytaj teraz!

Interesują Cię zdjęcia biznesowe, portretowe, sesja w prezencie (Łódź i okolice)? Napisz, odpowiadam „od ręki”!

Obserwuj mnie na…

Interesujęce? Udostępnij!