fbpx

Sesja Biznesowa

Jak się ubrać?

  Jak się ubrać do sesji biznesowej” to podstawowe pytanie, które pada niemal przed każdą sesją. Odpowiedź na nie jest w gruncie rzeczy prosta, choć zależy od kilku czynników. Na to, jaki wizerunek zaprezentujemy podczas sesji biznesowej, może mieć wpływ np. branża czy nawet charakter fotografowanej osoby. Oczywiście, oprócz ubrań ważna jest możliwie jak najwyższa ogólna „jakość” zdjęć, czy – mówiąc inaczej – ich wizualna kultura. Ale to już temat na inny wpis.

  Poniżej przygotowałem kilka najważniejszych porad, które sprawią, że nie tylko będziecie czuć się swobodnie podczas sesji biznesowej, ale też jej efekty będą naprawdę wyjątkowe!

  zdjęcia biznesowe łódź 00133

  FOTOGRAFIA BIZNESOWA – JAK DO NIEJ PODEJŚĆ?

  Na początek zaznaczę wyraźnie: mam dość odważne, progresywne podejście do fotografii jako takiej, w tym do fotografii biznesowej i wizerunkowej.

  Uważam, że w dynamicznie zmieniającym się i tak zróżnicowanym świecie obrazów można, a czasem wręcz trzeba, pozwolić sobie na coś mniej konwencjonalnego. Coś, co pozwoli nam się wyróżnić.

  Są oczywiście osoby, które nie czują się dobrze w zbyt odważnych stylizacjach – i to jest absolutnie zrozumiałe. Nie jestem zwolennikiem outfitów, które czynią z nas kogoś innego. Jeśli w danej stylizacji nie czujemy się swobodnie, natychmiast będzie to widać na zdjęciach.

  Po drugie – biznes jest bardziej zachowawczy niż np. sesje wizerunkowe lub stylizowane, w których można puścić wodze fantazji. Zdjęcia biznesowe czy tzw. korporacyjne narzucają pewien określony styl. Tym bardziej, jeśli w firmie mamy określony dress code. W takim wypadku lepiej będzie zachować się odrobinę bardziej konserwatywnie niż przesadzić w drugą stronę, ze szkodą dla wizerunku fotografowanej osoby.

  W tym miejscu chcę jedynie podkreślić, że nigdy nie narzucam sztywnych zasad podczas sesji biznesowych. Nie powiem Wam np., że marynarka dla mężczyzny jest obowiązkowa, a kobieta będzie wyglądać dobrze jedynie w stonowanych kolorach. Promuję raczej dość otwarte podejście, zawsze dostosowane do indywidualnej sytuacji Klienta czy Klientki.

  sesja biznesowa jak się ubrać 09

   

  JAK DOBRAĆ OUTFIT DO SESJI BIZNESOWEJ

  Outfity omawiamy zazwyczaj z Klientami, gdy przygotowujemy się wspólnie do sesji (najczęściej podczas spotkań online). Prezentuję wówczas przygotowany przeze mnie mood board (zobacz też: Co to jest mood board i dlaczego go robię?).To dobra okazja do zobaczenia na przykładzie innych zdjęć, co działa dobrze, a co nieco mniej. Przy okazji podpowiadam również, co jest „bezpieczne” pod kątem oświetlenia; albo np. wspominam że krótki rękaw czy za głęboki dekolt mogą być odebrane jako zbyt casual itp. Pamiętajcie, że ostateczny wybór stylizacji zawsze jednak należy do Was. I trzeba dopasować go nie tylko do swojej figury czy upodobań, ale również do typu sesji.

  STYL SESJI BIZNESOWEJ A BRANŻA

  Inny klimat, np. inne oświetlenie i tło, będą mieć zdjęcia prawniczki, doradcy podatkowego, prezesa firmy ubezpieczeniowej, a inny młodej menedżerki z branży IT i lekarza. Właściciel start-up’u może pozwolić sobie na nonszalancję. Tymczasem wizerunek prezesa dużej korporacji, np. banku czy firmy z tradycyjnej gałęzi gospodarki jak produkcja, wymaga bardziej zachowawczego podejścia. Outfity powinny te różnice uwzględniać.

   

  TYPOWE SESJE BIZNESOWE – BEZPIECZNY WYBÓR

  Na początek załóżmy, że wybieramy bardziej bezpieczny wariant. Można przyjąć, że zawsze dobrze wyglądają:

  1. Wzory – raczej gładkie, odpadają mocne kraty, prążki, kropki itp.
  2. Kolory – bezpieczne będą: biel, błękit, granat, beż, ciemna zieleń, wiśnia. Te bardziej energetyczne (jak żółty, pomarańcz, fuksja itp.) również możemy wybrać, jednak używajmy tego narzędzia świadomie, tylko jeśli chcemy wywołać pozytywne wrażenie ciepła i energii. Unikajmy silnej dominacji jednego koloru, jak np. zdecydowana większość stylizacji w brązie.
  3. Dodatki – nie zgadzam się z poglądem, że trzeba je ograniczać do absolutnego minimum. Stylowa broszka, apaszka, efektowny naszyjnik, poszetka czy zegarek są moim zdaniem elementem wizerunku. Choć teoretycznie odwracają uwagę od twarzy (to prawda), to z drugiej strony tworzą klimat i styl zdjęcia.

  Postarajcie się zabrać rzeczy różnorodne. Wybierzcie takie ubrania, które pozwolą stworzyć inne kolorystycznie obrazy.

  Wiele inspiracji możesz znaleźć w moim portfolio – biznesowe lub nawet portretowe  (mniej formalne).

   

   

  sesja biznesowa jak się ubrać 07

   

  ODWAŻNE SESJE WIZERUNKOWE – ODROBINA NOWOCZESNOŚCI

  Na więcej swobody czy energii można (a nawet trzeba!) pozwolić sobie np. w branży mobile apps development lub w technologicznym start-up’ie. W nich dobry gładki T-shirt może wyglądać naprawdę świetnie.

  Wyobraźmy sobie teraz fotografie wizerunkowe przedsiębiorczej kobiety uruchamiającej własny sklep ze zdrową żywnością, zajmującej się doradztwem HR lub działającej w branży marketingowej czy kreatywnej. W tym przypadku można pozwolić sobie na zdecydowanie więcej swobody. Odważniejsze kroje i kolory podkreślające odwagę i bezkompromisowość jak najbardziej zadziałają na wyobraźnię. Idziemy wówczas już w coś z pogranicza fotografii biznesowej i fashion.

   

  ZDJĘCIA BIZNESOWE – NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

  Na zadowolenie z efektów zawsze składa się wiele czynników. Warto już przed sesją zadbać o elementy, które sprawią, że podczas sesji poczujecie się swobodnie i wspólnie będziemy mogli stworzyć wspaniałe fotografie. O czym więc powinniście pamiętać?

  1. Na sesję zabieramy zawsze wyprasowane Wyraźne zagniecenia mają to do siebie, że irytująco przykuwają uwagę i wprowadzają chaos na zdjęciu.
  2. Wybieramy ubrania wygodne, w których czujemy się dobrze. Zbyt obcisła marynarka nie tylko wygląda gorzej, ale mamy w niej inną energię. Już z daleka widać, że nie jesteśmy w niej szczęśliwi. Lepsze są ubrania nieco luźniejsze, które można opanować przy pomocy klipsów (np. spiąć je na plecach).
  3. Nigdy nie wybieramy ubrań z drobną fakturą jak kropki, prążki czy krata. Może spowodować to tzw. efekt mory, czyli irytujące wrażenie migotania na ekranie.
  4. Przychodzimy z umytymi włosami, najlepiej po niedawnej wizycie u fryzjera (kilka dni wcześniej). W szczególnych przypadkach rano umawiamy fryzjera, po południu tego samego dnia robimy sesję.
  5. Na sesji pojawiamy się bez makijażu, ponieważ zwykle makijaż przed sesją wykonuje profesjonalna makijażystka. Paznokcie wybieramy raczej neutralne, unikamy silnych, zwracających uwagę kolorów.

  SESJA ZDJĘCIOWA W FIRMIE

  Jeśli sesja odbywa się w firmie, najczęściej nie ma możliwości zabrania ze sobą wielu wersji stylizacji. Warto jednak w miarę możliwości mieć przynajmniej jedną dodatkową koszulę lub bluzkę, marynarkę bądź garnitur. 

  Postarajmy się przy tym, aby nie były to ubrania niemal identyczne, np. różniące się tylko odcieniem czy guzikami. W takim przypadku różnica będzie praktycznie niezauważalna.

   

  SESJA ZDJĘCIOWA U FOTOGRAFA

  W przypadku sesji w moim studio zwykle proszę o zabranie umownej „połowy szafy”, czyli np.:

  • 3-4 bluzek / koszul,
  • 2-3 marynarek,
  • 1-2 spódnic / par spodni,
  • 1-2 par butów.

  Często na sesję Klientki i Klienci przyjeżdżają z pięcioma czy sześcioma wieszakami i walizką! Uprzedzam lojalnie: niejednokrotnie zdecydowana większość stylizacji wraca do domu nietknięta, nawet nie zdjęta z wieszaków. Warto mieć jednak duży zapas. Zdarza się, że w domu coś zaplanujemy, wyobrazimy sobie zdjęcie w konkretnej bluzce… a podczas sesji okazuje się, że to nie działa. Przydaje się wtedy plan B, a nawet kilka.

   

  PRZYGOTOWANIE GARDEROBY DO SESJI – PODSUMOWANIE

  Powyższe rady to jedynie moje spostrzeżenia – dzielę się z Wami wiedzą, jaką nabyłem przez lata praktyki. Koniec końców to jest jednak Wasz wizerunek. To Wy wiecie lub czujecie, jak chcecie, aby Was postrzegał świat, jakie wrażenie chcecie wywołać. Ja jedynie Was prowadzę i podpowiadam, jakich wizualnych narzędzi (w tym outfitów) można użyć.

  To właśnie z połączenia Waszego charakteru i wybranych przez Was stylizacji z moim doświadczeniem jako fotografa oraz atmosferą panującą podczas sesji powstają najlepsze zdjęcia wizerunkowe, które cieszą oko przez długi czas! Zapraszam Was do umawiania sesji – np. poprzez formularz kontaktowy.

  Interesujące? Udostępnij!

  Obserwuj mnie na…