fbpx

Fotografia portretowa

Fotografia portretowa

Malarstwo jako inspiracja

Fotografia portretowa, w tym biznesowa (!) czerpie garściami z klasycznego malarstwa. W tym wpisie piszę o:

  • klasyczne malarstwo jako inspiracja
  • kompozycja
  • kolor
  • perspektywa

Fotografia portretowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej wymagających gatunków fotografii. Z jednej strony wymaga doskonałego opanowania warsztatu, w tym operowania światłem studyjnym, z drugiej zaś umiejętności nawiązania kontaktu z fotografowaną osobą, uchwycenia emocji, charakteru, indywidualnego stylu.

W tym nieprostym zadaniu wielu fotografów i fotografek szuka inspiracji w innych dziedzinach sztuki, w tym w malarstwie.

Wiele z najsłynniejszych portretów fotograficznych odwołuje się do klasycznej tradycji malarskiej, korzystając z jej motywów, kompozycji i kolorystyki. Takie odwołanie się do tradycji często ułatwia uchwycenie subtelności, emocji oraz nadanie zdjęciu charakteru i niepowtarzalnego stylu.

fOTOGRAFIA PORTRETOWA - KOMPOZYCJA

Kompozycja w malarstwie jest często wykorzystywana jako inspiracja w fotografii portretowej, pomagając tworzyć wizualnie uporządkowane, atrakcyjne dla naszego oka kadry. Kompozycja polega na umiejętnym ułożeniu elementów na zdjęciu, tak aby stworzyć spójną i atrakcyjną całość.

Wiele znakomitych portretów opiera się na klasycznej kompozycji z centralnie umieszczonym modelem i ciemnym tłem, podobnie jak wiele wybitnych obrazów. Takie rozwiązanie pozwala na skupienie uwagi na modelu i na jego emocjach, a także na podkreślenie jego roli czy prestiżu.

Nie będę tu szczegółowo wchodzić w rozważania na temat kompozycji (trójpodział, złoty podział, linie, przekątne itd). W skrócie – moim zdaniem kompozycja, oprócz operowania światłem, jest najważniejszym dziedzictwem klasycznego malarstwa, z którego teraz korzystamy w fotografii i filmie.

pORTRET I KOLOR

Innym ważnym elementem, który można “pobrać” z malarstwa, jest kolorystyka. Wiele portretów korzysta z subtelnych tonacji i kontrastów, które nadają zdjęciu głębi i niezwykłego klimatu. Malarze od wieków wykorzystywali barwy, aby wyrazić emocje i nastroje, i fotografowie robią to samo.

Ciepłe kolory, takie jak czerwień i żółć, zwykle wywołują emocje radości i entuzjazm, podczas gdy zimne barwy, takie jak niebieski i zieleń, dodają spokoju i tajemniczości.

Fotografowie inspirują się różnymi stylami malarskimi. Np. impresjonizmem, który charakteryzuje się subtelnymi tonacjami i kontrastami, lub barokiem, który wykorzystuje intensywne kolory i dramatyczne światło.

fOTOGRAFIA PORTRETOWA - MOTYWY I SYMBOLE

Warto wspomnieć o motywach i symbolach, którymi fotografowie inspirują się z malarstwa w fotografii portretowej. Wykorzystują różne elementy tła, dodatki, ubrania czy rekwizyty aby nadać swoim zdjęciom dodatkowy sens i głębię. Na przykład stylowa suknia sugeruje prestiż, podczas gdy model z tatuażem i rockowym stylem ubrania może wyrażać buntowniczy i niezależny charakter.

Inspirujemy się różnymi stylami malarskimi, takimi jak renesans, który wykorzystuje bogate symbole i motywy do opowiadania historii. Surrealizm natomiast wykorzystuje niezwykłe, abstrakcyjne symbole i motywy często pomagające opowiedzieć coś o fotografowanej osobie.

śWIATŁO W PORTRECIE

Światłocień i światło są kluczowymi elementami, którymi fotografowie inspirują się z malarstwa w fotografii portretowej. Światło i jego rozkład służą do podkreślenia kształtów i konturów twarzy, a także do wyrażenia emocji i nastrojów.

pERSPEKTYWA

Jest kolejnym ważnym elementem w fotografii portretowej, który jest inspiracją z malarstwa. Perspektywa decyduje o tym, jak odbiorca widzi, jak postrzega fotografowanego modela i jego otoczenie.

Kadr z góry powiększa nieco optycznie głową i wyszczupla sylwetkę, gdy tymczasem kadr z dołu dodaje postaci siły, prestiżu, mocy.

fOTOGRAFIA PORTRETOWA A RÓŻNE STYLE W MALARSTWIE

Przykłady stylów w malarstwie, które inspirują w fotografii portretowej to:

Impresjonizm – charakteryzuje się subtelnymi kolorami, rozmytymi konturami i nieostrymi liniami, co można wykorzystać do uzyskania bardziej artystycznego i eterycznego wyglądu.

Realizm – bardziej szczegółowe i realistyczne obrazy, co może być wykorzystane do uzyskania bardziej wiernego odwzorowania modela i jego otoczenia.

Surrealizm – cechuje się nierealistycznymi obrazami i kontrastami, co pozwala kreować niezwykłe, czasem oniryczne, obrazy.

Ekspresjonizm – to często wyraziste kolory i linie, co może być wykorzystane w fotografii portretowej do uzyskania bardziej ekspresyjnego i dramatycznego wyglądu.

Podsumowując, inspiracje z malarstwa to ważny element w fotografii portretowej. Artyści tacy jak Rembrandt, Vermeer, Caravaggio oferują fotografom wiele wskazówek, które pomagają tworzyć ciekawe, inspirujące portrety.  Współczesna fotografia w wielu przypadkach odwołuje się do tradycji malarskich, umożliwiając widzom wgląd w sztukę i kulturę sprzed wieków.

Chcesz zapoznać się z moją fotografią portretową i biznesową?

Interesujące? Udostępnij!

Obserwuj mnie na…