Ile trwa studyjna sesja biznesowa / portretowa

Ile trwa studyjna sesja biznesowa / portretowa

  • męska a kobieca?
  • biznesowa a portretowa (z elementami kreatywnymi)?
  • szybko, szybko, szybko? Czyli jak długo?

Odpowiadam poniżej!

Sesja kobieca a męska

W moim studio (Łódź) wykonuję głównie zdjęcia biznesowe, bywa, że z elementem prywatnym, czasami w 100% osobiste. W przynajmniej w 2 przypadkach na 3, na sesje przychodzą kobiety. O wizerunkowych stereotypach mających wpływ na zdjęcia biznesowe i portretowe pisałem już wielokrotnie.

sesja portretowa_lodz_0111

I te stereotypy mają również wpływ na długość sesji. Po prostu ok. godzinę na początku sesji zajmuje makijaż, którego zwykle w przypadku sesji męskich nie wykonuje się, a jeśli już, trwa on znacznie krócej. Tym samym już na wstępie trzeba dodać przynajmniej godzinę w przypadku sesji kobiecych.

Sesja biznesowa a portretowa

Sesje biznesowa to w dużej mierze pewien kanon, zestaw zdjęć i styl typowy dla tego gatunku. Oczywiście zdarzają się odstępstwa, które zresztą bardzo lubię! Cieszą mnie Klientki i Klienci poszukujący czegoś innego, z gotowością na wyjście poza schemat. Zwykle jednak poruszamy się już przetartymi szlakami. Raczej nie eksperymentuje się wówczas z oświetleniem, gobo, rekwizytami, klimatem.

Sesja portretowa, w szczególności z elementem kreacji, gdy już na etapie tworzenie moodboardu pojawia się coś zdecydowanie niestandardowego, to drugi biegun. Zwykle doświadczenie ułatwia podchodzenie do nawet zupełnie nieznanych tematów czy “setup’ów”, wchodzimy jednak na mniej znane obszary. Można przy tym wspomóc się niezliczoną ilością tutoriali na YT, część jest naprawdę dobrze, fachowo zrobiona i bardzo przydatna. Pomysły rodzą się jednak w trakcie i nie na wszystko mam gotowe rozwiązanie.

Taka sesja może być znacznie dłuższa, czasem praca nad jednym zdjęciem zajmuje kilka godzin (!) a i tak efekt może być nie do końca zadowalający. Wymaga wówczas powtórki w innym terminie, ze świeżymi głowami i nowym podejściem. Rekwizyty, niestandardowe oświetlenie, żele, dym, woda ze spryskiwacza, drapowane tkaniny… to wszystko podnosi stopień trudności i oczywiście wydłuża sesję. Warto mieć to na uwadze, przygotować się mentalnie, z luzem i dystansem, rezerwując sobie odpowiednią ilość czasu.

Sesja zdjęciowa u mnie

Można wykonać proste zdjęcie biznesowe w ciągu 45, ba, nawet w 10-15 minut, w szczególności tzw. headshot podczas sesji korporacyjnej w firmie, gdzie po prostu nie ma czasu.  Ale… moja sesja studyjna trwa znacznie dłużej, zwykle 3-5 godzin włączając makijaż, czasem nawet przedłuża się. Gdy jest flow, idą dobre zdjęcia, trzeba to wykorzystać!

 Wiem, że są osoby pracujące szybciej. Natomiast sesja zdjęciowa u mnie, tak biznesowa, jak i prywatna to również rozmowa służąca nawiązaniu relacji. W ten sposób budujemy zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, obniżamy stres.

To omawianie na bieżąco zdjęć, które poprzez tzw. tethering schodzą na bieżąco na laptopa. To zmiana ubrań  i – najbardziej czasochłonne – zmiany tzw. setupu, czyli ustawienia świateł, tła, całego planu zdjęciowego. To są w końu chwile dla mnie, gdy myślę nad kolejnym ciekawym kadrem. Innym słowy, sesja zdjęciowa w moim studio to nie sprint, a raczej spokojny wspólny spacer.

Czasem może przyspieszymy do lekkiego truchtu :), ale nadal praca ze mną to zdecydowanie “wolniej, niż szybciej”. Taki mam sposób pracy i ufam, że przekłada się on na wynik.

Interesuje Cię ten temat? Zobacz również (link do innego wpisu)

Najnowsze wpisy

Zapytaj teraz!

Interesują Cię zdjęcia biznesowe, portretowe, sesja w prezencie (Łódź i okolice)? Napisz, odpowiadam „od ręki”!

Obserwuj mnie na…

Interesujące? Udostępnij!

Obserwuj mnie na…