fbpx

ILE TRWA SESJA BIZNESOWA?

ILE TRWA SESJA BIZNESOWA?

OD CZEGO ZALEŻY JEJ DŁUGOŚĆ?

Czas to cenny zasób w świecie biznesu, a odpowiednie zarządzanie nim jest kluczem do sukcesu. Kiedy wkraczamy w dziedzinę fotografii biznesowej, jedno z pytań, które często się pojawia, brzmi: ile trwa sesja biznesowa i co wpływa na jej długość?

Odpowiedź na to zagadnienie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu czynników. Dlatego w tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie, pokazując Wam kilka aspektów, które ostatecznie będą miały bezpośrednie przełożenie na czas trwania sesji zdjęciowej biznesowej. Zapraszam do lektury!

CEL SESJI ZDJĘCIOWEJ

Czas trwania sesji biznesowej zależy w dużej mierze od celu, jaki ma zostać osiągnięty. Jeśli celem jest wykonanie kilku profesjonalnych zdjęć na potrzeby dokumentów korporacyjnych lub strony internetowej, sesja może trwać od 1 do 3 godzin.

Jeśli jednak jej celem jest przeprowadzenie kompleksowej sesji zdjęciowej dla zespołu lub całej firmy, w tym wykonanie i indywidualnych portretów, i grupowych zdjęć, i ujęć w miejscu pracy itp., to sesja może trwać dłużej. Ile? Może być to zarówno 4-5 godzin, jak i… kilka dni. Bezpiecznie będzie założyć, że:

  • 4-6 godzin – potrzebujemy do dłuższej sesji indywidulanej lub niewielkich zespołów,
  • 1 dzień i więcej – potrzebujemy do sesji całego zespołu w większej firmie.

Tu więc przechodzimy do kolejnego punktu, jakim jest…

LICZBA OSÓB DO SFOTOGRAFOWANIA

Czas trwania sesji biznesowej zwiększa się proporcjonalnie do liczby osób, które mają być sfotografowane.
Przykładowo wykonanie kilkudziesięciu tzw. headshot’ów wymaga odpowiedniego ustawienia sprzętu, a następnie poświęcenia czasu na każdą z fotografowanych osób. Każda z nich musi zostać odpowiednio przygotowana, a sama sesja wymaga precyzji i skupienia, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

ile trwa sesja biznesowa 001

Ponadto, należy uwzględnić czas na przerwy pomiędzy zmieniającymi się osobami, które pozwalają uczestnikom na regenerację, oraz ewentualne zmiany w harmonogramie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Więcej przeczytasz o tym we wpisie o tym, jak firma powinna przygotować się do sesji. Ważne jest również uwzględnienie czasu na komunikację między fotografem a fotografowaną osobą.

Zawsze umiejętnie „prowadzę”, pomagam najpierw obniżyć stres na następnie zachowywać się w kontrolowany ale swobodny sposób, co pomaga korzystnie pokazać się na się na zdjęciu. Niezależnie czy pracuję z klientem 1:1, czy fotografowana osoba jest dziesiątą osobą tego dnia.

PRZYGOTOWANIE PRZED SESJĄ

Jeśli sesja biznesowa wymaga makijażu i zmiany ubrań, to czas potrzebny na te czynności również musi być uwzględniony podczas planowania terminów i szczegółowego harmonogramu. Makijaż może zająć od kilkunastu minut do maksymalnie godziny, w zależności od skomplikowania i oczekiwanego efektu.

Podobnie jest, jeśli osoby biorące udział w sesji mają zmieniać outfit’y. Trzeba uwzględnić czas potrzebny na przebranie się i dostosowanie stroju do zmieniających się kadrów. Kwestie dress code’u oczywiście należy uwzględnić i omówić z uczestnikami sesji.

WARUNKI LOKALOWE

Jeśli sesja biznesowa odbywa się w studio, to zazwyczaj mogę łatwo kontrolować oświetlenie i sprzęt. Jednak sesje w firmach, w naturalnym środowisku pracy – a z takimi często mam do czynienia, jeśli chodzi o fotografię całych zespołów – mogą potrzebować większej ilości czasu na dostosowanie warunków i stworzenie odpowiedniej atmosfery.

Przykładowo, jeśli fotografowane są różne działy firmy w różnych pomieszczeniach, może to wymagać przemieszczania się i dostosowywania ustawień w różnych lokalizacjach. To oczywiście pociąga za sobą konieczność zmian tzw. setupu, czyli generuje dodatkowy czas, jaki należy uwzględnić.

Poziom skomplikowania wykonanych kadrów również ma tu znaczenie. Łatwiej wykonać 50 identycznych headshot’ów niż sfotografować zespół w naturalnym środowisku pracy, czyli ukazać jakąś „scenkę” sytuacyjną zaaranżowaną w biurze.

PODSUMOWUJĄC – TO ILE TRWA SESJA BIZNESOWA?

Wszystkie wymienione w artykule czynniki wpływają na czas trwania sesji biznesowej. Dłuższe sesje biznesowe, trwające nawet kilka dni – odbywające się zazwyczaj w dużych firmach czy korporacjach – są planowane często ze względu na potrzebę zaktualizowania zdjęć pracowników.

Sfotografowanie np. 50 czy 60 osób to duże przedsięwzięcie i trudno je porównać do indywidualnej sesji biznesowej, jaką wykonuję w moim studio w Łodzi. W pierwszym przypadku koszty logistyczne, organizacyjne są naprawdę duże i wymagają nakładu czasu i pracy kilku osób – nie tylko mojej i mojego Zespołu, ale również kogoś ze strony Klienta.

Na drugim biegunie są sesje indywidualne – tu jednak należy zaznaczyć, że zbudowanie odpowiedniej atmosfery, nawiązanie relacji z fotografowaną osobą, ostateczne wybranie outfit’ów również wymaga spokoju, więc na jedną osobę poświęcam zdecydowanie więcej czasu niż np. na poszczególnych członków dużego zespołu w sesji korporacyjnej.

Zawsze warto też zaplanować trochę więcej czasu na nieprzewidziane wydarzenia, np. spóźnienie jednego z pracowników, problem techniczny, zmianę koncepcji stroju itp. Taki zapas będzie nam dawał komfort pracy i większy spokój, który w trakcie sesji jest oczywiście bardzo ważny. (Przeczytaj też o tym, jak przygotować się do sesji zdjęciowej, aby uniknąć stresu).

Interesujące? Udostępnij!

Obserwuj mnie na…