fbpx

Makijaż do sesji zdjęciowej

Makijaż do sesji zdjęciowej

czy warto się zdecydować?

Makijaż do sesji zdjęciowej to nadal trochę krępujący temat – zwłaszcza dla mężczyzn. Praktyka pokazuje, że problem ten dotyczy również pań, które niejednokrotnie wolą wykonać make-up samodzielnie w domu. Dziś chciałbym rozwiać wątpliwości, które narosły wokół tego tematu.

Pomoże mi w tym ceniona łódzka wizażystka Katarzyna Grudzińska, z którą mam przyjemność często współpracować, a którą zaprosiłem do podzielenia się swoimi obserwacjami i doświadczeniem.

sesja biznesowa indywidualna makijaż 001

 

Makijaż przed sesją zdjęciową. Rozmowa z Katarzyną Grudzińską

Czy warto skusić się na makijaż, kiedy decydujemy się na udział w sesji zdjęciowej?

KG: Odpowiedź brzmi: „tak”. Nawet bardzo! Jeśli zdecydowałeś bądź zdecydowałaś się uwiecznić swój wizerunek, makijaż będzie wstępem do tego, aby zrobić to dobrze i profesjonalnie.

Na czym więc polega rola makijażystki?

Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn makijaż do zdjęć jest właściwie niezbędny – np. po to, aby wyrównać koloryt skóry. Musi być to zrobione odpowiednio, żeby uzyskać efekt naturalny, a nie „maski” czy tzw. „tapety”. Moim zadaniem jako makijażystki jest dobrać fluid tak, aby idealnie wyrównać kolor skóry twarzy z szyją, dekoltem i uszami – nic nie może się odznaczać.

Kolejny  bardzo ważny cel wykonywanego przed sesją makijażu to zmatowienie skóry. Trzeba to zrobić pod okiem specjalisty, ponieważ sytuacja w studio – przed obiektywem, wśród lamp – jest wyjątkowa i takiego wyjątkowego przygotowania potrzebuje nasza skóra. Lampy nam ją, mówiąc kolokwialnie, „wyświecają’’ – wyglądamy wtedy gorzej niż w świetle naturalnym, widać wszystkie niedoskonałości. Dobry makijaż powoduje, że te defekty znikają.

Czy makijaż do sesji różni się od tego, który wiele pań wykonuje samodzielnie w domu?

Makijaż fotograficzny różni się oczywiście od codziennego czy nawet okazjonalnego. Musi być bardziej wyrazisty i mocniejszy, bo lampy „zjadają” połowę intensywności, choć to też zależy od cery. Musi być też precyzyjny – w kadrze aparatu widoczny jest nawet najmniejszy szczegół. Jednym słowem – nic się nie ukryje😊

A czy dobry makijaż powinien być dostosowany indywidualnie do danej osoby?

Tak. Zadaniem wizażystki jest podkreślenie osobowość danej osoby i dopasowanie makijażu indywidualnie do charakteru jej pracy. Dzięki temu nasz klient czy klientka czuje się bardziej pewnie i profesjonalnie w swojej skórze, łatwiej jest więc osiągnąć podczas sesji zamierzony efekt.

Kobietom, które lubią podkreślać swoją urodę, nie muszę zazwyczaj ukazywać korzyści płynących z makijażu. Mogę jednak zapewnić, że zawsze pytam o to, co lubią, a czego nie – aby wyczuć ich indywidualny styl. Poza efektem sesji najważniejsze jest to, aby fotografowana osoba czuła się po prostu dobrze.

Mężczyzn oraz kobiety, które na co dzień stronią od makijażu, muszę zazwyczaj delikatnie zachęcić. Mówię, że warto ukryć spoconą skórę czy czerwony odcień twarzy; podkreślić atuty i ukryć niedoskonałości. Nawet jeśli makijaż wykonany do sesji wydaje się mocny, w rezultacie okazuje się zawsze, że na zdjęciach skóra wygląda lekko, świeżo i promiennie. Przecież właśnie o to chodzi, byśmy na zdjęciu wyszli sobą – pomimo tego, że dla wielu osób sytuacja bycia fotografowanym nie jest naturalna.  Wspólnie tworzymy wizerunek osoby, którą chcemy być na zdjęciach😊

 

Jakie efekty daje dobrze zrobiony makijaż?

Poza oczywistym rezultatem, jakim są świetne, profesjonalne zdjęcia, często zauważamy efekt dodatkowy w postaci tzw. „fototerapii”. Klient czy klientka czuje się po takich spotkaniach lepiej, bardziej pewnie siebie. Makijaż w tym zdecydowanie pomaga, jest rewelacyjnym wstępem do sesji. To czas na oswojenie się z sesją, czy to w Twoim studio, czy podczas sesji w lokacji klienta.

Spotkanie z makijażystką daje czas na przemyślenia, lepsze poznanie mnie i fotografa – a w efekcie lepszą kooperację w trakcie sesji. Pozwala także się zrelaksować. Wszystko po to, abyśmy czuli się jak najbardziej bezpiecznie, mieli przestrzeń, która pomoże w stworzeniu najbardziej pożądanego przez nas efektu.

 

sesja biznesowa indywidualna makijaż 004

 

A co z makijażem w trakcie trwania samej sesji?

Oczywiście można zdecydować się na sam makijaż przed sesją, bez pomocy wizażystki w jej trakcie. Jednak wszystkie osoby, które decydują się na dodatkowe czuwanie nad ich wizerunkiem podczas wykonywania zdjęć, stwierdzają, że nie mogło być inaczej. Ja jako makijażystka jestem wtedy „aniołem stróżem”, który czuwa nad najmniejszym nawet szczegółem. Od zmian np. koloru pomadki, przez ujarzmienie niesfornych kosmyków włosów aż po przypilnowanie, by niepożądane kłaczki nie pojawiły się przypadkiem na bluzce czy marynarce. Mogę również coś podpowiedzieć, ponieważ relację fotografa z klientem czy klientką widzę z boku.

Dziękuję Ci za rozmowę, do zobaczenia już niebawem na naszej kolejnej wspólnej sesji!

Katarzyna Grudzińska – www.katarzynagrudzinska.pl, FacebookInstagram

Makijaż do sesji zdjęciowej – podsumowanie

Na koniec zebraliśmy najważniejsze zasady, o których należy pamiętać, myśląc o makijażu do sesji zdjęciowej.

  1. Przed sesją warto pamiętać o wsparciu cery zarówno „od środka”, jak i z zewnątrz. Dzień przed planowaną wizytą u fotografa wyśpijmy się, pijmy dużo wody. W razie potrzeby użyjmy nawilżających kropel do oczu oraz dobrego kremu.
  1. W makijażu kluczowym etapem jest odpowiednie przygotowanie cery – które zapewni świeży, wypoczęty wygląd naszej twarzy.
  1. Pamiętajmy o tym, że każdy makijaż będzie na zdjęciu wyglądał na delikatniejszy niż w rzeczywistości, ponieważ studyjne światło go „przyćmi”. Dlatego właśnie profesjonalna makijażystka wykona nieco mocniejszy makijaż niż ten, który stosujemy na co dzień – nie trzeba się jednak obawiać, że efekt będzie nienaturalny.
  1. Kolory w makijażu warto dobrać do naszej urody oraz pod konkretne stylizacje.
  1. Opieka makijażystki podczas sesji pozwoli uniknąć błędów, jak np. niedopracowane włosy, źle dobrany odcień pomadki itp.
  1. Podczas sesji, w których niektóre partie naszego ciała są odsłonięte (np. dekolt czy ramiona) warto użyć balsamu nawilżającego, aby skóra wyglądała na promienną.

Dobra współpraca na linii fotograf – klient – makijażystka przekłada się zazwyczaj na dobre samopoczucie podczas sesji i w efekcie – świetne, profesjonalne zdjęcia.

Mam nadzieję, że tekst ten odpowiedział na Wasze pytania. A jeśli chcecie dobrze przygotować się do sesji, zapraszam też do lektury artykułu: Jak ubrać się do sesji biznesowej.

Interesujące? Udostępnij!

Obserwuj mnie na…